Α.Ο. ΣΕΙΡΗΝΑ - ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 4-3 φωτορεπορτάζ

4-3 (1-1)
ΓΗΠΕΔΟ: ΜΕΓΑΛΟΥ ΣΕΙΡΗΝΙΟΥ
Σάββατο: 17 Μαρτίου 2018

Διαιτησία: ΘΑΝΟΣ – ΡΙΓΚΟΣ - ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ (Ε.Π.Σ. Γρεβενών)

ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ!!! Διαφήμιση του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου απόλαυσαν οι θεατές στη μεγάλη νίκη της Σειρήνας επί του Πυρσού με το απίστευτο 4-3.
΄Ενας αγώνας που τα είχε όλα. Γκολ, ανατροπές, πολλές φάσεις και έναν εκπληκτικό ρυθμό επί 90 λεπτά.
Η Σειρήνα επιστρέφοντας στο γήπεδό της μετά από πολύ καιρό, δεν είχε την απόδοση που περίμεναν οι φίλαθλοι της, ίσως κι από τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών. Η μεγάλη της νίκη, οφείλεται περισσότερο στην εμμονή και το πείσμα των ποδοσφαιριστών της, που ούτε στιγμή δεν το έβαλαν κάτω και παρόλο που τρεις φορές βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όχι μόνο ισάριθμες φορές ισοφάρισαν και εκμεταλλευόμενοι τραγικά λάθη της άμυνας του Πυρσού πανηγύρισαν το τρίποντο. Επίσης η ποιότητα του πάγκου της με την είσοδο του Μήττα και του Γ. Ασλανίδη, έπαιξε καθοριστικό ρόλο.
Από την άλλη ο Πυρσός, που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν
καλύτερος, με κορυφαίο τον Χ. Μπλάντο, δεν κεφαλαιοποίησε την υπεροχή του και στο τέλος η μπάλα τον τιμώρησε. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και οι δυο τεράστιες αποκρούσεις του Σ. Ελευθεριάδη στο 1-2.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα

Α΄ημίχρονο

13ο λεπτό- Ψηλοκρεμαστή σέντρα του Κοσμίδη, ο Χ. Μπλάντος εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνας της Σειρήνας, με κοντινό πλασέ σημείωσε το 0-1.
24ο λεπτό- Πρώτη επίσκεψη της Σειρήνας στα καρέ του Πυρσού με το Ναζλίδη να σουτάρει και τον Παπατσάνη με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει.
28ο λεπτό- Εξαιρετική προσπάθεια του Π. Μπόζιαρη και γκολάρα με βολίδα από τα 35 μ. και  1-1.
31ο λεπτό- Ο Χ. Μπλάντος από αριστερά διεμβόλισε την άμυνα της Σειρήνας, το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.
43ο λεπτό- Τεράστια ευκαιρία για τη Σειρήνα, όταν ασίστ του Πιπέργια έβγαλε τετ-α-τετ Λιούρα και Ναζλίδη και από τα περίεργα του ποδοσφαίρου ο ένας κλώστησε τον άλλο…. (Πόντος εναντίον Χασίων)

Β΄ημίχρονο
Πολύ δυνατά μπήκε ο Πυρσός….

51ο λεπτό- Χ. Μπλάντος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και εξαιρετική απόκρουση του Ελευθεριάδη στο σουτ που επιχείρησε.
54ο λεπτό- Διείσδυση και πάλι του δαιμόνιου Χ. Μπλάντου, πάλι του είπε όχι ο Ελευθεριάδης που απέκρουσε εντυπωσιακά.
62ο λεπτό- Σέντρα του Χ. Μπλάντου από αριστερά, κεφαλιά εξ΄επαφής του Ιωαννίδη απέκρουσε ενστικτωδώς ο Ελευθεριάδης, το ριμπάουντ πήρε όμως και πάλι ο Ιωαννίδης που αυτή τη φορά με πλασέ δεν αστόχησε κι έγραψε το 1-2.
66ο λεπτό- Φάουλ του Πιπέργια από δεξιά, πετάχθηκε ο Π. Μπόζιαρης και με κοντινό πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε σε 2-2.
75ο λεπτό- Εξαιρετική σέντρα του Κηπουρού από δεξιά και με κοντινή προβολή ο Χ. Λάλλος έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Πυρσό με 2-3.
78ο λεπτό- Φάουλ του Κοσμίδη, κεφαλιά του Κυριακίδη από κοντά και τεράστια ευκαιρία για τον Πυρσό, αφού η μπάλα πέρασε σύρριζα άουτ.
83ο λεπτό- Μια άλλη εξαιρετική σέντρα του Πιπέργια από δεξιά, ολέθριο λάθος του Παπατσάνη και βούτυρο στο ψωμί του νεοεισελθέντα Γ. Ασλανίδη που εξ΄επαφής σημείωσε το 3-3.
86ο λεπτό- Εξαιρετική διείσδυση του Μήττα, δυνατό σουτ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Παπατσάνης και ο επερχόμενος Λιούρας από κοντά έγραψε το τελικό 4-3.

Ρεσιτάλ διαιτησίας του κ.  Θάνου (Ε.Π.Σ. Γρεβενών) και των συνεργατών του, Ρίγκου και Μωυσιάδη.