Μετάφραση- translation this blog

Σάββατο, 1 Ιουλίου 2017

Από τον Ντουκαντάμ, στον Μπράβο

Με αφορμή τις τρεις αποκρούσεις πέναλτι του Κλαούντιο Μπράβο, ο Δημοσθένης Γεωργακόπουλος θυμάται τους τερματοφύλακες που είπαν τουλάχιστον τρία «όχι» σε εκτελέσεις από τα έντεκα βήματα, σε έναν αγώνα.
Τα πέναλτι είναι μια διαδικασία που τα τελευταία χρόνια είναι με το μέρος της Χιλής. Μετά τον αποκλεισμό από την Βραζιλία, στο
Μουντιάλ του 2014, οι «ρόχας» έχουν 3/3 στη «ρώσικη ρουλέτα». Στα πέναλτι, η Χιλή κατέκτησε τα δύο τελευταία Κόπα Αμέρικα, με αντίπαλο την Αργεντινή και χθες πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κλαούντιο Μπράβο, ο οποίος είπε τρία «όχι» σε ισάριθμες εκτελέσεις των Πορτογάλων. Αντίστοιχο επίτευγμα έχουν καταφέρει κι άλλοι σπουδαίοι τερματοφύλακες στο παρελθόν, σταματώντας τουλάχιστον τρεις φορές τους αντιπάλους τους από τα έντεκα βήματα. Όχι να βγει άουτ η μπάλα ή να χτυπήσει στο δοκάρι, αλλά να αποκρούσουν.
Έντβιν Φαν Ντερ Σαρ
Μέσα σε όλα τα προσόντα του, αυτό που ξεχώριζε λίγο παραπάνω ήταν η ικανότητά του στις εκτελέσεις πέναλτι. Δική του απόκρουση, σε σουτ από την άσπρη βούλα, ήταν αυτή που είχε δώσει στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το Τσάμπιονς Λιγκ, το 2008. Εκείνη η σεζόν είχε ξεκινήσει και πάλι με τρόπαιο για τους «μπέμπηδες», κατακτώντας το Community Shield, απέναντι στην Τσέλσι, τον Αύγουστο του 2007. Μετά το 1-1 σε 90λεπτο και παράταση, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τον Φαν Ντερ Σαρ να λέει «όχι» στα σουτ των Πιζάρο, Λάμπαρντ και Ράιτ-Φίλιπς. Οι συμπαίκτες του ευστόχησαν ισάριθμες φορές και με σκορ 3-0, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε τον τίτλο.