Μετάφραση- translation this blog

Σάββατο, 31 Αυγούστου 2013

Το πρώτο, με «Special» τρόπο! (photos, videos)

Τον πρώτο του τίτλο στον πάγκο της Μπάγερν Μονάχου κατέκτησε ο Γκουαρντιόλα! Τροπαιούχοι οι Βαυαροί με 5-4 στα πέναλτι...

Σασπένς, ματσάρα και γκολ… Ό,τι ακριβώς θα ήθελε να δει κανείς σε αυτό το Super Cup.
Ε, έτσι κι έγινε! Αυτό το Super Cup είχε όλα τα παραπάνω!
Η Μπάγερν Μονάχου είναι η νέα κάτοχος του τροπαίου έπειτα
από ένα χιτσκοκικό ματς!
Οι «μπλε» ήταν αυτοί οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Τόρες στο 8’, όμως ο Φρανκ Ριμπερί έστειλε το παιχνίδι στα ίσα στο 47’. Το 1-1 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση για να λύσουν τις όποιες διαφορές τους.
Εκεί, ο Αζάρ φρόντισε να δώσει στην ομάδα του και πάλι το προβάδισμα στο 93’, όμως ο Χάβι Μαρτίνεθ, έκανε το 2-2 στην τελευταία φάση.
Οι Βαυαροί και οι πρώην «συνταξιούχοι» πήγαν στη διαδικασία των πέναλτι όπου εκεί τον γόρδιο δεσμό έκοψε ο Νόιερ, ο οποίος νίκησε τον Λουκάκου στο τελευταίο πέναλτι και έδωσε το τρόπαιο στη Μπάγερν Μονάχου με 5-4 στα πέναλτι.
Μπορεί ο Μουρίνιο να είχε κλέψει αρχικά το… πορτοφόλι του Πεπ, μιας και η Τσέλσι έπαιζε από το 86’ με παίκτη λιγότερο, μετά την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Ραμίρες, έπειτα από δολοφονικό φάουλ πάνω στον Γκέτσε, όμως ο τεχνικός των Βαυαρών ήταν αυτός ο οποίος πανηγύρισε στο τέλος το πρώτο του τρόπαιο στον πάγκο της Μπάγερν. Μάλιστα, αυτή είναι η 7η νίκη του απέναντι στον «Special One».
Πάντως, θα μπορούσε να πει κανείς ότι η γερμανική ομάδα πήρε την άτυπη ρεβάνς σε βάρος της Τσέλσι, μιας και επικράτησε των «μπλε», με τον ίδιο τρόπο που είχαν επικρατήσει αυτοί το 2012, στο Champions League.

Το ματς:

Αναμενόμενο ξεκίνημα

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ακριβώς είχαμε υπολογίσει όλοι… Οι Βαυαροί ήταν αυτοί οι οποίοι πίεζαν ασφυκτικά και που δημιουργούσαν τις ευκαιρίες, όμως η Τσέλσι ήταν αυτή η οποία έβγαινε εκπληκτικά στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, οι Λονδρέζοι ήταν αυτοί οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν, στο 8ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο, Φερνάντο Τόρες, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια των Σούρλε και Όσκαρ.

Από εκεί κι έπειτα, ο ρυθμός έπεσε, με τη Μπάγερν να προσπαθεί για την ισοφάριση με μπροστάρη τον Ριμπερί. Ωστόσο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το στορ στο 1-0 υπέρ της Τσέλσι.

Ήρθε η ώρα του Ριμπερί!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο. Η Μπάγερν έψαχνε το γκολ σαν τρελή και αυτό ήρθε στο 47’, με τον Ριμπερί, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Τσέλσι έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Τσεχ. Η πίεση συνεχίστηκε από τους παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα, όμως αυτή δεν είχε αποτέλεσμα. Μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, οι «μπλε» βγήκαν από το καβούκι τους, όμως τα δοκάρια και ο εξαιρετικός Νόιερ κράτησαν το σκορ στο 1-1. Στο 87’ ο Ραμίρες αποβλήθηκε μετά το δολοφονικό του φάουλ πάνω στον Γκέτσε και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Κάπου εκεί ήρθε η ώρα του Ζοσέ Μουρίνιο… Ο «Special One» με εκπληκτικές στρατηγικές κινήσεις κράτησε το σκορ και έδωσε την ευκαιρία στην Τσέλσι να πάει το παιχνίδι στην παράταση!

Προηγήθηκε αν και με δέκα παίκτες

Στην παράταση, ο Αζάρ ήταν αυτός που στο 93’ κατάφερε να βάλει και πάλι την Τσέλσι σε θέση οδηγού, με το τέρμα που σημείωσε και κάπως έτσι πέρασε το πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου με τους πρώην «συνταξιούχους» να είναι μπροστά στο σκορ.

Της… χάλασε το πάρτι ο Μαρτίνεθ!

Η παράταση έφτανε στο τέλος της και όλοι πίστευαν ότι το τρόπαιο θα ντυνόταν στα «μπλε»… Η Μπάγερν πίεζε ολοένα και περισσότερο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, όμως η μπάλα δεν έμπαινε! Επιστρατεύτηκε και ο Νόιερ, όμως και πάλι τίποτα. Ε, τότε όμως ήρθε η ώρα να αναλάβει ο Χάβι Μαρτίνεθ, που πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στην τελευταία φάση!

Κάπως έτσι πήραν σειρά τα πέναλτι…

Ο έμπειρος Νόιερ και ο άπειρος Λουκάκου!

Εκεί, οι Βαυαροί πανηγύρισαν τη νίκη με 5-4, μιας και ο Νόιερ σταμάτησε τον άπειρο Λουκάκου…