Μπαράζ: Α.Ο. ΣΕΙΡΗΝΑ – ΓΡΕΒΕΝΑ ΑΕΡΑΤΑ 0-1 φωτορεπορτάζ

Σάββατο: 19 Μαϊου 2018

Διαιτησία: ΤΣΕΤΣΙΛΑΣ –ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ – ΦΑΛΤΑΚΑΣ (Ε.Π.Σ. Γρεβενών)

Προβάδισμα για τα ΑΕΡΑΤΑ!!!!
Οδεύουν προς τη Γ΄Εθνική

Πλεονέκτημα απέκτησαν τα Γρεβενά Αεράτα «σπάζοντας» για πρώτη φορά φέτος την έδρα της Σειρήνας, κι έτσι την ερχόμενη Τετάρτη με νίκη στην έδρα τους, οδηγούνται στη Γ΄Εθνική κατηγορία.
Μπροστά σε 500 και πλέον φιλάθλους, η αρμάδα του Νίκου Μπαλοδήμου, αντιμετωπίζοντας την πρώτη στην καταληκτική βαθμολογία Σειρήνα, κατάφερε να σπάσει το αήττητο της έδρας των γηπεδούχων.
Σ’ ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, με καταπληκτικό ρυθμό, φοβερές μονομαχίες και αμέτρητο τρέξιμο, οι ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων, τα έδωσαν όλα.
Στο α΄μέρος τα Αεράτα έδειξαν στο γήπεδο πιο συγκροτημένη
ομάδα με μια ΣΕΙΡΗΝΑ, αγχωμένη, ασύνδετη, χωρίς ρυθμό. Ευκαιρίες; Μόνο μία από τους φιλοξενούμενους που θα μπορούσαν να προηγηθούν με 0-1.
Στο β΄μέρος η Σειρήνα μπήκε πιο δυνατά και για ένα εικοσάλεπτο, πήρε τα ηνία του αγώνα, χάνοντας πέναλτι και έχοντας δοκάρι. Από τη στιγμή όμως που τα Αεράτα προηγήθηκαν, το παιχνίδι ισορρόπησε και πάλι και δόθηκε μάχη ως το τέλος.

Φάσεις και γκολ

Α΄ημίχρονο

4ο λεπτό- Διείσδυση του Φουρλατάρα από αριστερά, αδύναμο το σουτ όμως, που μπλόκαρε με ευκολία ο Σ. Ελευθεριάδης, ο οποίος και τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον αδερφό του ΄Αγγελο.
43ο λεπτό- Μοναδική επίσκεψη της Σειρήνας στα καρέ του Γαβρίδη, όταν ο Πιπέργιας από αριστερά θαυμάσια μπήκε στην περιοχή, έβγαλε την παράλληλη σέντρα και σωτήρια απομάκρυνε σε κόρνερ ο Δαδαλής, προ του επερχόμενου Μήττα.
44ο λεπτό- Διείσδυση του Φουρλατάρα από αριστερά, πήρε τις κόντρες και μόνος προ του Αγ. Ελευθεριάδη, κατάφερε ν’ αστοχήσει

Β΄ημίχρονο

47ο λεπτό- Επέλαση του Πιπέργια από αριστερά, φοβερό σουτ και απίστευτη απόκρουση του Γαβρίδη, ο Λιούρας πήρε την επαναφορά και ανατράπηκε καθαρά κερδίζοντας το πέναλτι, ο Ναζλίδης όμως πλάσαρε άουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για τη Σειρήνα.
59ο λεπτό- Και δεύτερη σημαντική ευκαιρία για τη Σειρήνα, όταν ο Μήττας σούταρε δυνατά, ο Γαβρίδης απέκρουσε με τις άκρες των δαχτύλων του, η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι και πέρασε κόρνερ.
61ο λεπτό- Καλό σουτ του Σάλλα, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
70ο λεπτό- Τραγικό λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε ο Τάκας που μπήκε από αριστερά και πλάσαρε υποδειγματικά σημειώνοντας το 0-1.
72ο λεπτό- Βολίδα του Βασιλόπουλου, απέκρουσε σωτήρια ο ΄Αγγελος.
88ο λεπτό- Σέντρα του Γ. Ασλανίδη, κεφαλιά του Μήττα απέκρουσε ο εξαιρετικός Γαβρίδης.

Ρεσιτάλ διαιτησίας του κ.  Τσέτσιλα (Ε.Π.Σ. Γρεβενών)