Μετάφραση- translation this blog

Δευτέρα, 12 Ιουνίου 2017

Πρωταθλητής με τεράστιο break ο Παναθηναϊκός!

Breaκ και τίτλος: Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στον 5ο τελικό, νίκησε τον Ολυμπιακό με 66-51 μέσα στο ΣΕΦ και κατέκτησε το πρωτάθλημα παίρνοντας έτσι το στέμμα των "ερυθρόλευκων". Ασχήμιες στο τέλος με το ματς να διακόπτεται 1:56 πριν από τη λήξη και να αρχίζει μετά την εκκένωση του γηπέδου.

Ω, τι έκπληξη. Ακόμη ένας τελικός στην Ελλάδα δεν τελείωσε ομαλά γιατί υπάρχουν ορισμένοι που έχουν αναγάγει την ήττα σε ντροπή και ταπείνωση που πρέπει να ξεπλυθεί με οποιονδήποτε τρόπο. Ετσι το σκέφτηκαν κάποιοι από τους θερμόαιμους του Ολυμπιακού που διέκοχαν προσωρινά το ματς με το σκορ στο 66-49 1:56 πριν από τη λήξη!
Οσο παίχθηκε μπάσκετ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα. Από τη στιγμή που μπήκε ο Καλάθης το ματς, το προσωρινό, όπως αποδείχθηκε, προβάδισμα του Ολυμπιακού (11-3) αποτέλεσε παρελθόν και οι πράσινοι άρχισαν ν να πυροβολούν.
Ο ομογενής γκαρντ ήταν καταλυτικός σε άμυνα και επίθεση με ώριμες επιλογές και αποτελεσματική διαχείριση του αγώνα. Τα πάντα αίφνης έγιναν πιο εύκολα αφού ο Ολυμπιακός έμεινε πολύ νωρίς από δυνάμεις. Για την ακρίβεια το ντεπόζιτο άδειασε τελείως στο τρίτο δεκάλεπτο όταν ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 21 πόντους (55-34).
Από εκεί δεν υπήρχε γυρισμός όσο και αν ο Ολυμπιακός αρέσκεται στις ανατροπές! Δεν γίνονται όλα σε όλες τις συνθήκες. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε απλώς ότι ο αντίπαλός του είχε πολύ θολωμένο μυαλό και ταξίδεψε σε απάνεμα λιμάνια έστω και αν χρειάστηκε να περιμένει λίγο παραπάνω λόγω της προσωρινής διακοπής.
Και να επιστρέψουμε από εκεί που αρχίσαμε. Ας μάθουμε όλοι να χάνουμε και όλα θα γίνουν πολύ καλύτερα στον ελληνικό αθλητισμό.
Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66
Oλυμπιακός: Μιλουτίνοφ 6 (9ριμπ.), Πρίντεζης 4 (2/14 σουτ), Παπανικολάου 7 (1τρ., 7ριμπ.), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (2/11 σουτ, 5 ασ.), Γκριν 4 (2/8 σουτ), Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3(1), Αγραβάνης 10 (2).
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 2 (1/7 σουτ, 8ριμπ.), Τζέιμς 11 (1τρ., 9 ριμπ., 6 ασ.), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Ρίβερς 13 (3), Φώτσης 3(1), Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2).

ΤΟ LIVE

Η σελίδα ανανεώνεται αυτόματα όποτε υπάρχει νέα καταχώρηση - δεν χρειάζεται refresh
23:14
Κάπου εδώ ολοκληρώνεται η LIVE μετάδoση του Contra.gr. Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση. Μείνετε συντονισμένοι για το τρίτο ημίχρονο του τελικού με video, φωτογραφίες και ρεπορτάζ.
23:14
Ρέουν οι σαμπάνιες στα αποδυτήρια και φυσικά έχουν τυπωθεί τα ανάλογα μπλουζάκια.
23:10
Και τώρα ξεκινούν τα τραγούδια στα αποδυτήρια. Τρελό πανηγύρι από τους "πράσινους" και στη μέση ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος!
23:10
Επιστρέφει στο θρόνο του ο Παναθηναϊκός. Αυτό είναι το 35ο πρωτάθλημα των "πράσινων".
23:08
Λήγει το παιχνίδι! Ο Παναθηναϊκός επικρατεί με 66-51 μέσα στο ΣΕΦ και κατακτά το πρωτάθλημα με 3-2 στη σειρά των τελικών.!
23:06
Δεν έχουν καμία όρεξη οι παίκτες. Τυπικά είναι τα τελευταία δευτερόλεπτα.
23:05
Άρχισε ξανά το ματς!
23:04
Επιστρέφει ο Παναθηναϊκός στο παρκέ.
23:02
Πάντως στα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός έχει πανηγυρίσει ήδη το πρωτάθλημα.
22:58
Επιστρέφουν τώρα οι διαιτητές στο παρκέ.
22:57
Εικόνες χάους προηγουμένως στο ΣΕΦ.
22:56
Θυμίζουμε ότι το ματς διεκόπη 1:50 πριν το φινάλε και με το σκορ στο 66-49 υπέρ του Παναθηναϊκού.
22:54
Άδειασε το γήπεδο. Λογικά θα ξαναβγουν οι δύο ομάδες για το τελευταίο δίλεπτο.
22:53
Δυστυχώς για ακόμη μια φορά είδαμε αυτές τις εικόνες.
22:52
Περιμένουν όλοι να αδειάσει το γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός αντιδράει.
22:50
Δείτε τι ακριβώς συνέβη προηγουμένως και οδηγηθήκαμε στη διακοπή.
22:49
Παίκτες και Σφαιρόπουλος προσπαθούν να βοηθήσουν προκειμένου να εκκενωθεί το γήπεδο μιλώντας προς τους οπαδούς. Πάντως βρίσκεται σε καλό δρόμο η εκκένωση. Οι οπαδοί αποχωρούν σιγά σιγά.
22:46
Δείτε σε VIDEO τη στιγμή που πήρε φωτιά ο πάγκος του Παναθηναϊκού!
22:45
Οι διαιτητές έχουν ζητήσει εκκένωση του γηπέδου για να συνεχιστεί το ματς. Ο Ολυμπιακός προφανώς θα το επιδιώξει προκειμένου να μην τιμωρηθεί!
22:44
Πάντως αυτή τη στιγμή οι παίκτες του Πασκουάλ στα αποδυτήρια πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
22:44
Οι παίκτες του Ολυμπιακού παραμένουν στο παρκέ! Οι υπόλοιποι έχουν αποχωρήσει. Οι αδερφοί Αγγελόπουλοι δεν έχουν κουνηθεί από τη θέση τους.
22:43
Στα αποδυτήρια πλέον οι "πράσινοι" καθώς και οι διαιτητές του αγώνα!
22:40
ΑΠΟΧΩΡΕΙ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ!
22:40
Το θέμα τώρα είναι να μην.. ξεφύγει η κατάσταση.
22:39
Άρχισαν να ανάβουν καπνογόνα και πέταξαν και μερικές κροτίδες οι φίλοι του Ολυμπιακού!
22:37
Αδειάζει κατά κύματα το ΣΕΦ, πάντως το πέταλο τραγουδά.
22:37
Πέμπτο φάουλ του Αγραβάνη. Τρία λεπτά απομένουν για το φινάλε. Πέμπτο φάουλ και για τον Καλάθη!
22:36
Δύο συνεχόμενα άστοχα τρίποντα από τον Βασίλη Σπανούλη...
22:35
Κατεβάζουν και μερικά πανό οι φίλοι του Ολυμπιακού.
22:35
Υπάρχουν φίλαθλοι του Ολυμπιακού που αποχωρούν πρόωρα, παρόλο που το ματς έχει 4,5 λεπτά!
22:34
Μετά το κάρφωμα στον αιφνιδιασμό η κορδέλα του Κρις Σίνγκλετον αναζητείται...
22:33
Σόου από Γκιστ και Σίνγκλετον! Στο 48-64 οι "πράσινοι".
22:32
Πεντεμιση λεπτά ακόμη στον τελικό. Κι όλα θα κριθούν από αυτούς τους δύο κυρίους. Οι αρχηγοί των δύο ομάδων.
22:31
Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος πάντως δεν έχει επιστρέψει στο παρκέ.
22:30
Έκρηξη Γιώργου Αγγελόπουλου στο τρίποντο του Σπανούλη!
22:30
Τεράστιο τρίποντο από τον Βασίλη Σπανούλη που μειώνει στους 11! (48-59)
22:29
Ο Πασκουάλ διαμαρτύρεται ότι ο Αγραβάνης βουτάει στο επιθετικό φάουλ που κέρδισε.
22:28
Ο Ολυμπιακός έχει πει καυτός στο στην τελευταία περίοδο και προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά. Το καταφέρνει.
22:27
Νωρίτερα υπήρξε και μια ένταση μεταξύ του Γιάννη Μπουρούση και ενός οπαδού. Μετά από το φάουλ που χρεώθηκε σε προσπάθεια για κάρφωμα του Αγραβάνη, κάποιος πίσω από την μπασκέτα είπε κάτι στον Μπουρούση.

Εκείνος απάντησε κάνοντας νόημα και κίνηση προς αυτόν και ο οπαδός επιχείρησε να μπει στο παρκέ. Ευτυχώς επενέβησαν άμεσα άλλοι οπαδοί και τον συγκράτησαν μαζί με αστυνομικούς και άτομα ασφαλείας.
22:26
Με δύο στα δύο τρίποντα από τον Αγραβάνη ξεκινάει η τελευταία περίοδος. Ξεσηκώνεται ο κόσμος του Ολυμπιακού. Στο 43-57 το σκορ.
22:25
Μπήκαμε πλέον στο τελευταίο 10λεπτο.
22:23
Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έχει πετύχει 20 πόντους, ενώ ο Παναθηναϊκός 43!
22:22
ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 37-57!
22:22
Γεμάτοι αυτοπεποίθηση οι παίκτες του Παναθηναϊκού που δεν διστάζουν να σουτάρουν από απόσταση. Στο +20 και πάλι η διαφορά 37-57!
22:20
Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος αποχώρησε τώρα με τη συνοδεία του και κατευθύνθηκε προς τη φυσούνα! Περικυκλώθηκε από αστυνομικούς.
22:19
Οι αντιδράσεις του Δημήτρη Γιαννακόπουλου άλλαξαν...
22:18
Τραγικό λάθος του Ολυμπιακού στο κατέβασμα της μπάλας, ο Παππάς έκλεψε με ευκολία και πέτυχε το δίποντο.
22:17
Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος άλλαξε θέση μήπως αλλάξει και το γούρι του Ολυμπιακού!
22:14
Μετά από επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μιλουτίνοφ πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού για το 29-48!
22:13
Δεν θα μπορούσε να ζητήσει κάτι καλύτερο ο Πασκουάλ!
22:11
Ο Ολυμπιακός δεν έχει ΟΥΤΕ ένα πόντο στο δεύτερο ημίχρονο. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει 11!
22:10
Ο κόσμος του Ολυμπιακού προσπαθεί να "ξυπνήσει" τους παίκτες που είναι θολωμένοι... δεν έχουν σταματήσει να τραγουδούν, κυρίως από το πέταλο.
22:10
Στο +20 ο Παναθηναϊκός (27-47) με νέο εύστοχο τρίποντο αυτή τη φορά του Γκάμπριελ! Φωνάζει εσπευσμένα τάιμ άουτ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος που καλείται να βρει λύσεις πριν η κατάσταση βγει εκτός ελέγχου!
22:09
Φωνές από τον Σφαιρόπουλο στους παίκτες του να βοηθήσουν τον Σπανούλη να πάρει περισσότερες προσπάθειες.
22:08
Προβληματισμός στον πάγκο του Ολυμπιακού.
22:06
Στη μεγαλύτερη διαφορά του ο Παναθηναϊκός που προηγείται με +17 (27-44) του Ολυμπιακού μέσα στο ΣΕΦ!
22:06
Οι πόντοι των παικτών στο ματς.
22:04
Καθαρό τρίποντο του Καλάθη που κάνει το 27-39 στο ντέρμπι. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ξεκινάει δυνατά το δεύτερο μέρος. Παραμένει ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού μέχρι τώρα με 12 πόντους.
22:03
Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος βγήκε από τα αποδυτήρια, αφότου άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
22:02
Ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο!
21:49
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου!
21:49

21:46
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 27-36! Στο +9 ο Παναθηναϊκός.
21:45
Ανέκφραστοι οι αδερφοί Αγγελόπουλοι, παλεύουν να συνειδητοποιήσουν τι πάει τόσο στραβά.
21:40
Σε 8μιση λεπτά ο Ολυμπιακός έχει βάλει 6 πόντους και ο Παναθηναϊκός έχει βάλει 20!
21:39
Παίζει πολύ καλή άμυνα ο Παναθηναϊκός, μοιάζει... χαμένος ο Ολυμπιακός στο τέλος του πρώτου μέρους! Στο +11 η διαφορά (23-34).
21:38

21:36
Στο +7 (23-30) τώρα οι "πράσινοι" που έχουν πάρει τα πάνω τους στα τελευταία δευτερόλεπτα.
21:33
Τρομερές οι αντιδράσεις του Γιαννακόπουλου δίπλα στο παρκέ!
21:30
Στη μεγαλύτερη διαφορά του ο Παναθηναϊκός. Προηγείται στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου με 25-21 (+4).
21:29
Και ο Άλβαρο Μποτία στην εξέδρα του ΣΕΦ, παρακολουθεί την μεγάλη αναμέτρηση.
21:28
Συγκρατούν τον Γιαννακόπουλο να μην εισβάλει στο παρκέ!
21:26
Για πρώτη φορά στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός περνάει μπροστά στο σκορ με 21-19!
21:24
Εξαγριωμένος ο Γιαννακόπουλος! Έφυγε με τη λήξη του δεκαλέπτου προς τη γραμματεία και τους διαιτητές. Αφορμή το σφύριγμα-φάουλ στον Σίνγκλετον στον Σπανούλη και το γεγονός πως το σουτ του Ρίβερς μέτρησε (σωστά) για δύο.
21:23
Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Μάντζαρης με 6 πόντους, ακολουθεί ο Ρίβερς με 5. Στο 33% το ποσοστό στα τρίποντα του Ολυμπιακού (3/9), στο 18% του Παναθηναϊκού (2/11).
21:22
Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 17-14.
21:21
Δυνατό φάουλ του Σίγκλετον στον Σπανούλη.
21:21
Υπάρχει μια διαβούλευση των διαιτητών τώρα γιατί το προηγούμενο σουτ του Ρίβερς για τον ΠΑΟ μέτρησε για τρίποντο, αλλά τελικά διορθώθηκε και μέτρησε για δύο. Ο Αμερικανός πατούσε γραμμή.
21:19
Με σφιγμένη γροθιά πανηγυρίζει ο Πρίντεζης το λάθος του Σίνγκλετον, στα χέρια του οποίου έμεινε η μπάλα στη λήξη επίθεσης του Παναθηναϊκού.
21:16
Κακή επίθεση για τον Παναθηναϊκό που έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ. Η μπάλα στα χέρια του Ολυμπιακού που προηγείται με 14-12.
21:14
Αντιδράει ο Γιαννακόπουλος στο φάουλ που χρεώθηκε ο Ρίβερς, φάουλ που ήταν το πέμπτο του Παναθηναϊκού σε 6'30'' στην πρώτη περίοδο.
21:13
Ο Θορθάνο, βοηθός του Πασκουάλ, έφτασε μέχρι τη ρακέτα για να δώσει οδηγίες στον Καλάθη για την άμυνα!
21:12
Μπροστά ο Ολυμπιακός με 11-5 μετά το πρώτο πεντάλεπτο του ματς!
21:10
Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος πανηγύρισε όρθιος την άμυνα που έβγαλε ο Μιλουτίνοφ στον Μπουρούση και την κερδισμένη κατοχή νωρίτερα.
21:09
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έχει μπει... καυτός στο ματς. Με δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα αναγκάζει τον Τσάβι Πασκουάλ να ζητήσει τάιμ άουτ.
21:09
Ωραία τάπα του Μπουρούση πάνω στον Σπανούλη. Δυνατές οι μονομαχίες.
21:08
Εύστοχος ο Ολυμπιακός από το τρίποντο. Αυτή τη φορά ήταν ο Μάντζαρης που έκανε το 8-3.
21:06
Δεύτερο προσωπικό φάουλ του Γκιστ σε μόλις 2μιση λεπτά αγώνα. Κακό αυτό για τον Παναθηναϊκό.
21:06
Τώρα πετυχαίνουν το πρώτο τρίποντο οι "πράσινοι". Είναι το πρώτο μετά από πέντε προσπάθειες!
21:04
Με 0/3 τρίποντα ξεκινάει το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός.
21:04
Το πρώτο καπνογόνο άναψε με το τζάμπολ του αγώνα!
21:04
Η χειραψία νωρίτερα μεταξύ Αγγελόπουλου-Γιαννακόπουλου.
21:03
Το πρώτο καλάθι του αγώνα ανήκει στον Ολυμπιακό. Ο Μιλουτίνοφ κάνει την αρχή στο ΣΕΦ.
21:02
ΤΖΑΜΠΟΛ ΣΤΟ ΜΑΤΣ!
20:59
Με αυτούς ξεκινάει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Τέσσερις Έλληνες στην πεντάδα.
20:59
Χωρίς Καλάθη στη βασική 5άδα ξεκινάει ο Παναθηναϊκός. Με πέντε Αμερικανούς!
20:52
Ωραίες παρουσίες στην εξέδρα.
20:49
Ο Γιαννακόπουλος πήγε και χαιρέτισε τους τρεις διαιτητές!
20:44
"Σπανούλη, Σπανούλη σε παρακαλώ, κάντους να γυρίσουν με τον Ηλεκτρικό!", ακούγεται από την εξέδρα!
20:43
Λεκτική επίθεση στον Νίκο Παππά από οπαδούς που είχαν συγκεντρωθεί στις court seats πίσω από τη μπασκέτα που έκανε προθέρμανση ο Παναθηναϊκός.