Μετάφραση- translation this blog

Τρίτη, 16 Μαΐου 2017

Έτοιμη να ξεπεράσει... τον εαυτό της η Τσέλσι [pics-vid]

ΕΞ' ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 28Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ PREMIER LEAGUE
Έχοντας εξασφαλίσει το πρωτάθλημα και παίρνοντας το προβάδισμα απέναντι στη Γουότφορντ, μάλλον το μυαλό των παικτών της Τσέλσι «ταξίδευε» στη φιέστα τίτλου. Και παραλίγο να γκελάρουν. Τελικά, όμως, οι «μπλε» επικράτησαν με 4-3 και αν
νικήσουν τη Σάντερλαντ, ξεπερνούν... τον εαυτό τους.

Η ατμόσφαιρα στο «Stamford Bridge», στην εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της Premier League, ήταν γιορταστική για τον εξασφαλισμένο τίτλο.

Η Τσέλσι «άνοιξε» το σκορ με τον Τζον Τέρι στο 22ο λεπτό. Ο αρχηγός σκόραρε  - μετά από 485 μέρες - το 100ό γκολ της πρωταθλήτριας τη σεζόν. Όμως δύο λεπτά αργότερα έκανε το δώρο στον Καπουέ και αυτός δεν το αρνήθηκε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Ο Αθπιλικουέτα πανηγύρισε το πρώτο του γκολ φέτος στο πρωτάθλημα και η γηπεδούχος πήρε ξανά προβάδισμα στο 36'. Και 13 λεπτά μετά, ο Μπατσουαγί έκανε το 3-1. Οι «μπλε» χαλάρωσαν σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι, μείωσαν με τον Γιάνμαατ (51') και ισοφάρισαν με τον Οκάκα (74'). Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Φάμπρεγκας στο 88ο λεπτό.
Με τη νίκη αυτή η Τσέλσι  έφτασε τους 90 βαθμούς, δέκα περισσότερους από την Τότεναμ και δεκαεπτά από τη Λίβερπουλ.

Κυρίως όμως, βρίσκεται ένα... βήμα πριν από ένα σημαντικό επίτευγμα. Απόψε (Τρίτη 15/5) πανηγύρισε την 29η νίκη στο πρωτάθλημα και ισοφάρισε το (υπό τον Ζοσέ Μουρίνιο) ρεκόρ της.

Αν - την Κυριακή για την τελευταία αγωνιστική της Premier League - συνδυάσει την απονομή του τροπαίου με νίκη στην έδρα της Σάντερλαντ, τότε θα ξεπεράσει... τον εαυτό της. Θα φτάσει τις 30 σε μια σεζόν.

ΤΣΕΛΣΙ: Μπέγκοβιτς, Ζούμα, Τέρι, Έικ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Τσαλόμπα (79' Φάμπρεγκας), Κένεντι (75' Άινα), Ουίλιαν, Αζάρ, Μπατσουαγί (84' Πέδρο)

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Γκόμες, Μαριάπα, Πρεντλ, Χολέμπας, Αμραμπάτ, Κλέβερλεϊ, Μπεχράμι, Ντοουκουρέ, Γιάνμαατ, Καπουέ (90'+1' Ντίνεϊ), Νιάνγκ (71' Οκάκα)