Μετάφραση- translation this blog

Κυριακή, 27 Ιουνίου 2010

Γερμανία-Αγγλία 4-1. (video)

Τελικά εκείνον τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1966 τον έχουν πληρώσει «χρυσάφι» οι Άγγλοι όλ' αυτά τα χρόνια. Η Γερμανία γι' ακόμη μια φορά «σκότωσε» τους Βρετανούς και μάλιστα ετούτη με άκρως εντυπωσιακό τρόπο, αφού τους νίκησε με σκορ 4-1 στο «Φρι Στέιτ Στέιντιουμ» του Μπλούμφοντεϊν και προκρίθηκε στην.....Δείτε το βίντεο

προημιτελική φάση του Μουντιάλ της Νότιας Αφρικής.
Μάλιστα, αυτήν τη φορά τα «πάντσερ» έφτασαν στην επικράτηση θεωρώντας πως εν μέρει αποδόθηκε «δικαιοσύνη» για εκείνο το αμφισβητούμενο γκολ του Τζεφ Χαρστ στον τελικό του 1966, αφού την στιγμή που η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ βρισκόταν μπροστά στο σκορ 2-1, ο Φρανκ Λάμπαρντ πέτυχε καθαρό γκολ (με «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νόιερ κι εν συνεχεία ξεκάθαρα εντός της γραμμής του τέρματος), το οποίο όμως δεν μέτρησε.

Ήταν μια λάθος απόφαση του β' βοηθού του Ουρουγουανού Χόρχε Λαριόντα, του Μαουρίτσιο Εσπινόζα, που σίγουρα άφησε παραπονεμένους τους Άγγλους και ίσως να επηρέασε και την εξέλιξη του ματς. Η «νατσιονάλμανσαφτ» προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των... Πολωνών Κλόζε (20') και Πόντόλσκι (32'), όμως τα «λιοντάρια» επέστρεψαν με το τέρμα του Άπσον στο 37', αλλά στην επανάληψη ο Μίλερ «χτύπησε» δύο φορές σε ισάριθμες αντεπιθέσεις (στο 67' και στο 70') κι έδωσε θριαμβευτικέ διαστάσεις στην τελική επικράτηση των Γερμανών.

Το ματς ξεκίνησε με τους Γερμανούς να χάνουν την πρώτη καλή ευκαιρία μόλις στο 3' με τον Οζίλ, αλλά στα επόμενα λεπτά και μέχρι να φτάσουμε στην συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου οι παίκτες των δύο ομάδων έδειχναν αρκετά επιφυλακτικοί. Στο 20', όμως, το γκολ του Κλόζε (από βαθιά μπαλιά του τερματοφύλακα Νόιερ!) άλλαξε όχι μόνο τη ροή του αγώνα, αλλά και το ρυθμό του κι αυτό που είδαμε από 'κείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου ήταν ίσως το καλύτερο διάστημα στη διοργάνωση αυτή.

Στο 32' τα «πάντσερ» - που είχαν αποκτήσει τον πλήρη έλεγχο στο ματς έφτασαν και σ' ένα δεύτερο τέρμα, με τον Κεντίρα και τον Μίλερ να «κρύβουν» την μπάλα, τον τελευταίο να πασάρει στον Ποντόλσκι κι αυτός με διαγώνιο σουτ από αριστερά να «ζευγαρώνει» τα τέρματα της ομάδας του. Κάπου εκεί οι Αγγλοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ξαναμπούν στον αγώνα με την κεφαλιά του Άπσον στο 37', που εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Νόιερ μετά τη σέντρα του Τζέραρντ από δεξιά. Πριν καλά-καλά οι Γερμανοί συνειδητοποιήσουν το 2-1, ένας «κεραυνός» του Λάμπαρντ έφερε μνήμες... 1966, αλλά απ' την... ανάποδη.

Ο μέσος της Τσέλσι έπιασε ένα δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση κι έστειλε την μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νόιερ και στη συνέχεια σχεδόν... μισό μέτρο μέσα απ' τη γραμμή του τέρματος, αλλά ο β' βοηθός δεν το είδε και το 2-1 παρέμεινε προς απογοήτευση (και... οργή) των Άγγλων. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης τα «λιοντάρια» αναζήτησαν (εκ νέου) την ισοφάριση, όμως στο 52' στάθηκαν άτυχοι, όταν ο Λάμπαρντ είχε και δεύτερο οριζόντιο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες θέλησαν να γίνουν απειλητικές με μακρινά σουτ, αλλά τα πράγματα «απλοποιήθηκαν» με δύο «φαρμακερές» αντεπιθέσεις των Γερμανών στο 67' και στο 70'. Και στις δύο περιπτώσεις ο Μίλερ (που αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης στο ματς) ήταν ο εκφραστής της κατάληξης των αντεπιθέσεων αυτών και με σκορ 4-1 στο 70', τα τελευταία 20 λεπτά αποτελούσαν τυπική διαδικασία (δραματική για τους Άγγλους, απολαυστική για τους Γερμανούς).

Διαιτητής: Χόρχε Λαριόντα (Ουρουγουάη)
Κίτρινες κάρτες: Φρίντριχ / Τζόνσον

Οι συνθέσεις:
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Λαμ, Φρίντριχ, Μερτεζάκερ, Μπόατενγκ, Μίλερ (72' Τροχόφσκι), Κεντίρα, Σβάινσταϊγκερ, Οζίλ (83' Κίσλινγκ), Ποντόλσκι, Κλόζε (72' Γκόμες)
ΑΓΓΛΙΑ (Φάμπιο Καπέλο): Τζέιμς, Τζόνσον (87' Ράιτ-Φίλιπς), Άπσον, Τέρι, Α. Κόουλ, Μίλνερ (64' Τζο Κόουλ), Τζέραρντ, Λάμπαρντ, Μπάρι, Ντεφόε (71' Χέσκι), Ρούνεϊ.

Γερμανία-Αγγλία 4-1. (video...Highlights & All Goals)